Bemutatkozás
A Történelemtudományi Doktori Iskola története
A Történelemtudományi Doktori Iskola 1993-ban alakult meg az ELTE BTK kebelében és 1994-ben kapta meg a működéséhez szükséges akkreditációt. Vezetője 1997-től 2010-ig Gergely Jenő DSc., tanszékvezető egyetemi tanár, 2010-től Székely Gábor egyetemi tanár voltak, 2013-tól pedig Erdődy Gábor tanszékvezető egyetemi tanár.
Az iskola tematikája az alapítást követő években fokozatosan bővült, követve az időközben akkreditált MA-szakok képzési programjait. Doktori oktatási programjainak száma ennek megfelelően növekedett. A programok a Történeti Intézet, a Régészeti Intézet, az Ókortudományi Intézet és az Orientalisztikai Intézet tanszékeire támaszkodik. A tematikus programok tanári kara elsősorban ezen tanszékek oktatóiból áll. Az egyes tudományterületek minél szélesebb lefedése érdekében a TDI a kezdetek óta törekedett arra, hogy az iskolában folyó tudományos műhelymunkában az ELTE oktatói mellett a társegyetemek, a Magyar Tudományos Akadémia intézeteinek, valamint az országban működő levéltárak és múzeumok minősített munkatársai is részt vegyenek. A színvonalas oktatáshoz ugyancsak hozzájárul, hogy a Doktori Iskolában – részben idegen nyelven – külföldi professzorok és nemzetközileg elismert tudósok is tanítanak.
A Doktori Iskola kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik: mindenekelőtt Ukrajnában, Litvániában, Portugáliában, Romániában, Orosz-, Lengyel-, Olasz-, és Spanyolországban, Szlovákiában, Nagy-Britanniában, Cseh-, Finn-, Francia-, és Németországban, Ausztriában, Törökországban és az Amerikai Egyesült Államokban. Több program tart fenn kapcsolatokat a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem történészeivel, többen közülük (pl. Pál Judit, Rűsz-Fogarasi Enikő) doktori iskolánk oktatója. A két egyetem doktoranduszainak közös konferenciáira is sor került (2010 - 2013). Szoros kapcsolat formálódott ki törökországi egyetemekkel (Isztambulban: Aydin University; Bilgi University; Eskişehir, Kütahya, Muğla, Bursa és 2013-ig Sivas). Az ókortörténész doktoranduszok terepgyakorlatot folytattak a bécsi Papyrusmuseumban, az athéni Epigraphiai Múzeumban. Az Egyiptológia program szoros kapcsolatokat épített ki a következő intézményekkel: Institut für Ägyptologie und Koptologie, Ludwig-Maximilians-Universität München; Institut für Afrikanistik, Goethe-Universität, Frankfurt am Main. Különleges az Európai historiográfia és társadalomtudományok program kapcsolatrendszere. A Mainzi Egyetemmel, a prágai Károly egyetemmel, illetve a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales-al működnek együtt, és a hallgatók egy része a franciákkal közös, co-tutelle képzésben végez. Az EHESS professzorai évente 5-6 alkalommal jönnek előadásokat tartani a képzés keretében (egy vendégprofesszor két órás előadást tart, amit vita követ). A képzés erősen interdiszciplináris, elmélet- és módszertan orientált, így olyan hallgatókat vesz fel a program, akiknek a témája illeszkedik az Annales iskola szellemiségéhez. Megemlíthető a Bordeaux-3. egyetemhez fűződő kapcsolat is. A Középkori és Kora-Újkori Egyetemes Történeti Doktori program erős kapcsolatokat ápol a budapesti Közép-Európai Egyetem Medievisztikai Tanszékével, ami segítséget jelent doktoranduszaink számára a külföldi kutatóutak, konferenciák esetében. A Régészeti Doktori Program számos európai egyetemmel, múzeummal, kutatóintézettel tart fenn kapcsolatokat (pl. Université de Bourgogne, Université de Franche-Comte, Universitá degli Studi di Bologna, Freiburgi Egyetem, a mainzi Römisch-Germanisches Zentralmuseum stb.). A hallgatók számára lehetőséget biztosít az ERASMUS, a co-tutelle rendszer. Az elmúlt időszakban co-tutelle keretében 7 fő doktorált nálunk. Hamarosan sor kerül egy erdélyi doktorandusz védésére, aki az ELTE-re járt ugyan, de két témavezetője közül az egyik kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem professzora (Ioan-Aurel Pop rektor). A Doktori iskola szívesen fogadja a határon túli magyarokat, akiknek száma 18 – 24 között ingadozott (2009: 19, 2010:24, 2011:24, 2012:18, 2013:18, együttesen 103), s akiknek egyharmada (30) kapott állami ösztöndíjat. A világ különböző országaiból szintén tanulnak nálunk (5-10 fő/év).
A Történelemtudományi Doktori Iskola vezetője
Dr. Erdődy Gábor DSc, az MTA doktora, tanszékvezető, egyetemi tanár
Cím: 1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. II. em. 218.
Telefon: 411 5200 / 5434
Email: erdody.gabor@btk.elte.hu